Проектът се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 143,297 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП -
www.activecitizensfund.bg.
Основната цел на проекта е повишаване на гражданската осведоменост в общините Костинброд, Панагюрище, Трявна и Дряново и енергийната демокрация, посредством колективни действия за подкрепа на енергийния преход.
Зеленият пакт на ЕС и преходът към зелена енергия предполага прилагането на социални иновации за активно участие на гражданите в енергийния пазар. Енергийните общности, като социална иновация за колективни енергийни действия предвиждат отворено, демократично участие и управление и осигуряват предимства за членовете и местната общност.
Енергията на общността насърчава участието на гражданите и контрола върху вземането на решения при производството, потреблението и търговията с възобновяема енергия. Нейният потенциал за социални иновации се крие и във възможността на потребителите да се кооперират, независимо от доходите им и достъпа до капитал, като се гарантира, че ползите от децентрализацията се споделят и с тези от тях, които нямат възможности за това. С повишаване на демократичния достъп до алтернативни източници на енергия, гражданите ще добият по-голяма увереност и мотивация да се ползват от либерализирания пазар на енергия.
Водеща организация на проекта е „Асоциация на българските градове и региони” /АБГР/.
Партньори:
- „Институт по предприемачество, устойчиво развитие и иновации” /ИПУРИ/;
- „Български Енергиен и Минен Форум“ /БЕМФ/;
- B16 Urban Energy AS, Осло, Норвегия.
Проектът ще се реализира в периода 01/11/2021-30/04/2024 г.Специфичните цели на проекта са:
- Повишаване осведомеността на гражданите за енергийния преход.
- Прилагане на социални иновации за устойчиво управление на ресурсите в общините Костинброд, Панагюрище, Трявна и Дряново.
- Разработване на стратегии за бъдещи зелени граждански инициативи и бизнес модели за създаване на енергийни кооперативи.